NIFE  LAMPA

Stará banská nife lampa. Dodnes používaná napríklad v Jelšave (SMZ) Legenda ktorú pozná každý baník. Jej nevýhodou bola nízka svietivosť a veľká váha. Taktiež sa baterka nemohla preklopiť. Hrozilo vytečenie elektrolytu.

ÚPRAVA PRE BANÍCKY CECH HORNÉHO SPIŠA

Ako člen občianskeho združenia BANÍCKY CECH HORNÉHO SPIŠA  sa taktiež aktívne podieľam na obnovovaní rekonštruovaní a sprístupňovaní starých banských diel. Základom práci v bani je poriadné kvalitné a spoľahlivé svietidlo.

Svietidlo, na ktoré sa dá spoľahnúť, ktorému zveríte do rúk svoj život. Možno sa to zdá niekomu prehnané no v bani je tma, úplná tma. Nie je tam svetlo odrážajúce sa od mesiaca alebo svit hviezd či ďalekého mesta. Ak vám v bani zhasne svetlo, neuvidíte vôbec nič. Aj ľudia ktorý baňu poznajú si netrúfnu ísť po slepiačky či po hmate. Jednoducho je to nemožné. Stačí zle odbočiť, potknúť sa či spadnúť a máte to spočítané. Bez lampy to jednoducho nejde. Preto som sa rozhodol túto lampu zmodernizovať a úplne prekopať od základu. Jej konštrukcia čo sa týka kvality materiálu a robustnosti dnes nemá konkurenciu.

Akumulátor

Ako akumulátor bol použitý nife článok 3 x 1.2v  je to v podstate nezničiteľný akumulátor, ktorý vydrží desiatky rokov. Horšie je to s kapacitou a váhou. Preto som ho nahradil lion článkom 11.1v  11.6 ahNevýhodou tohto akumulátora je jeho citlivosť na prebitie. Konkrétne tento akumulátor exploduje. Energia pri výbuchu akumulátora je porovnateľná z plastickou trhavinou. Preto som zvoli kvalitný balancer a vlastnú nabíjačku.


Nabíjanie

Táto lampa sa pôvodne nabíjala v stojanovej nabíjačke. Keďže nie každý má doma stojanovú nabíjačku a taktiež napätie bi neodpovedalo novému akumulátoru rozhodol som sa pre komplikovanejší zdroj vstavaný do lampy. Ktorý zabezpečí stabilné a bezpečné nabíjanie. Baterku je možné napojiť na 14-40v. A keďže už mám niečo za sebou tak viem že skôr či neskôr bi to niekto prepóloval a ublížil tomu, tak som tam pridal aj usmerňovač a filter. To umožní nabíjať lampu aj striedavým napätím z trafa. Čo v konečnom dôsledku zvýši kompatibilitu.

Ja tú moju nabíjam trafom 16v 2.5a keďže je baterka nová tak som prúd obmedzil na 1a pre prvých pár cyklov. Po pripojení nabíjacieho zdroja baterka signalizuje nabíjanie zeleným svetlom.

Zdroj svetla

Stará baterka využívala ako zdroj svetla žiarovku 3.6v 0.6a. Zvláštnosťou tejto žiarovky bolo že obsahovala dve vlákna. A to z toho dôvodu že ak jedno vyhorí stále je tu druhé. Banský predpis prikazuje mať dve nezávislé zdroje svetla. No všetci si to vysvetľujú trochu nešťastne. Myslené to bolo mať dve nezávisle svietidlá no výrobcovia to poňali mať dve žiarovky alebo dve LED diódy. No ak odíde kábel alebo samotná baterka je koniec. Preto je dobré nosiť vo vrecku náhradnú malú LED baterku.

Ochrana

Táto baterka sa používa aj pri trhacích prácach preto musí biť chránená a na jej vývodoch nesmie biť napätie. Aby sa nemohli náhodou odpáliť rozbušky. To bolo riešene jednou diódou na plus baterky a poistkou 0.5a pre žiarovku.  Čo je trochu nešťastné pretože ak vyhorí poistka bude tma. 

LED

Ja som ako zdroj svetla zvolil LED diódy. Úsporný režim alebo režim na blízku aby neoslepoval ďalších pracovníkov tvorí 12 LED diód 5630 zo svietivosťou 560 lúmenov. Hlavný zdroj svetla tvoria ti LED diódy SST40so svietivosťou 3000 lúmenov. Je to taký prenosný rengén. Pôvodne som použil CREE LED diódy avšak  veľmi ma sklamali. Nízka svietivosť vysoká teplota. Sami sa zničili za 30 sekúnd.